Kas yra gydytojas endokrinologas

Gydytojas endokrinologas yra medicinos specialistas, kuris gydo endokrininės sistemos ligas ir sutrikimus. Endokrininė sistema yra organizmo sistema, kuri gamina ir išskiria hormonus, kurie reguliuoja organizmo funkcijas. Hormonai yra medžiagos, kurios perduodamos per kraują ir veikia organizmo ląsteles ir audinius.

Kas yra endokrininė sistema

Endokrininė sistema yra organizmo sistema, kuri gamina ir išskiria hormonus, kurie reguliuoja organizmo funkcijas. Hormonai yra medžiagos, kurios perduodamos per kraują ir veikia organizmo ląsteles ir audinius. Endokrininė sistema veikia kartu su nervų sistema ir imuninės sistemos, siekdama užtikrinti, kad organizmas veiktų normaliai.

Endokrininė sistema apima įvairius hormonus gaminantį organus ir audinius, tokius kaip skydliaukė, hipofizė, antinksčiai, kasos, gonadai ir kiti.

 • Skydliaukė yra organas, kuris gamina hormonus, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą ir energijos suvartojimą organizme.
 • Hipofizė yra organas, kuris gamina hormonus, kurie reguliuoja kitų organų funkcijas, pavyzdžiui, reprodukcinę sistemą ir antinksčius.
 • Antinksčiai yra organai, kurie gamina hormonus, kurie reguliuoja streso reakciją organizme.
 • Kasa yra organas, kuris gamina hormonus, kurie reguliuoja cukraus kiekį kraujyje.
 • Gonadai yra organai, kurie gamina hormonus, kurie reguliuoja reprodukcinę sistemą ir lytinius hormonus.

Gydytojas endokrinologas gali gydyti įvairias endokrininės sistemos ligas ir sutrikimus, tokius kaip skydliaukės ligos, diabetas, hipofizės ligos, reprodukcinės sistemos ligos, antinksčių ligos ir kt. Endokrinologas gali atlikti fizinį patikrinimą, atlikti tyrimus, pvz., kraujo tyrimus, ir paskirti vaistus ar chirurginę procedūrą, jei reikia.

Endokrininės sistemos ligos

 • Hipertenzija (aukštas kraujospūdis): tai liga, kai kraujospūdis yra nuolat aukštas, o tai gali sukelti širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, tokias kaip širdies priepuolis ar insultas.
 • Diabetas: tai liga, kai organizmas negali efektyviai naudoti cukrų, kuris yra pagrindinis organizmo energijos šaltinis. Yra du tipai diabeto: tipas 1 diabetas yra autoimuninė liga, kai organizmas sunaikina savo kasos ląsteles, kurios gamina hormoną insuliną, reikalingą cukraus kiekiui kraujyje kontroliuoti. Tipas 2 diabetas yra liga, kai organizmas nebegali efektyviai naudoti insuliną, kuris sukelia cukraus kiekio kraujyje padidėjimą.
 • Skydliaukės ligos: tai ligos, kurios paveikia skydliaukę, organą, kuris gamina hormonus, reguliuojančius medžiagų apykaitą ir energijos suvartojimą organizme. Šios ligos apima hipertiroidizmą, kai skydliaukė gamina per daug hormonų, ir hipotiroidizmą, kai skydliaukė gamina per mažai hormonų.
 • Antinksčių ligos: tai ligos, kurios paveikia antinksčius, organus, kurie gamina hormonus, reguliuojančius streso reakciją organizme. Šios ligos apima hiperkortizolizmą, kai antinksčiai gamina per daug hormono kortizolio, ir hipokortizolizmą, kai antinksčiai gamina per mažai kortizolio.
 • Adrenogenitalinis sindromas: tai liga, kai antinksčiai gamina per daug lytinių hormonų, kurie gali sukelti lytinių organų anomalijas ir lytinių savybių sutrikimus. Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikystėje ar paauglystėje.

Šios ligos gali sukelti įvairius simptomus, tokius kaip svorio pakitimai, odos pakitimai, energijos lygio sutrikimai, lytinių savybių sutrikimai ir kt. Gydymas priklauso nuo konkrečios ligos ir gali apimti vaistų paskyrimą ar chirurginę procedūrą.

Endokrininės sistemos sutrikimų simptomai

Endokrininės sistemos ligos ar sutrikimai gali sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo to, kuris organas ar audinys yra pažeistas. Šie simptomai gali apimti:

 • Svorio kintamumas: svorio padidėjimas ar sumažėjimas gali būti endokrininės sistemos ligos ar sutrikimo požymis.
 • Mieguistumas ar nuovargis: endokrininės sistemos sutrikimai gali sukelti nuolatinį mieguistumą ar nuovargį.
 • Odos pakitimai: endokrininės sistemos ligos gali sukelti odos pakitimus, tokius kaip spuogai ar sausumas.
 • Nenormalus plaukų augimas: endokrininės sistemos sutrikimai gali sukelti plaukų augimo pakitimus, tokius kaip plaukų slinkimas ar per didelis plaukų augimas tam tikrose kūno vietose.
 • Menstruacinio ciklo sutrikimai: endokrininės sistemos ligos ar sutrikimai gali sukelti menstruacinio ciklo sutrikimus, tokius kaip nereguliarios ar retos menstruacijos.
 • Cukraus kiekio kraujyje sutrikimai: endokrininės sistemos sutrikimai gali sukelti cukraus kiekio kraujyje sutrikimus, tokius kaip diabetas ar hiperglikemija.
 • Hormonų sutrikimai: endokrininės sistemos ligos ar sutrikimai gali sukelti hormonų sutrikimus, tokius kaip hormonų trūkumas ar perteklius.
 • Greitas ar lėtas pulsas: endokrininės sistemos sutrikimai gali sukelti greitą ar lėtą pulsą.
 • Spenelių sutrikimai: endokrininės sistemos sutrikimai gali sukelti spenelių sutrikimus.
 • Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai: endokrininės sistemos ligos gali sukelti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, tokius kaip aukštas ar žemas kraujospūdis, širdies plakimas ar širdies raumens patologija.
 • Nutukimas ar svorio netekimas: endokrininės sistemos sutrikimai gali sukelti nutukimą ar svorio netekimą, priklausomai nuo to, kuris hormonas yra per daug ar per mažai išskiriamas.
 • Regėjimo sutrikimai: endokrininės sistemos ligos gali sukelti regėjimo sutrikimus, pavyzdžiui, regos aštrumo sumažėjimą ar net regos praradimą.
 • Nervų sistemos sutrikimai: endokrininės sistemos ligos gali sukelti nervų sistemos sutrikimus, tokius kaip galvos skausmas, traukuliai ar raumenų silpnumas.

Endokrinologo atsakomybės apima:

 1. Pacientų priėmimas ir apžiūra: gydytojas endokrinologas priima pacientus ir atlieka fizinį patikrinimą, kad nustatytų endokrininės sistemos ligas ar sutrikimus.
 2. Tyrimų atlikimas ir diagnozavimas: gydytojas endokrinologas atlieka tyrimus, tokius kaip kraujo tyrimai, kad nustatytų endokrininės sistemos ligas ar sutrikimus. Jis taip pat gali naudoti instrumentinius tyrimus, pavyzdžiui, skydliaukės ultragarsą, kad gautų daugiau informacijos apie paciento sveikatos būklę.
 3. Gydymo plano sudarymas: po diagnozės nustatymo gydytojas endokrinologas sudaro gydymo planą, kuris gali apimti vaistų paskyrimą ar chirurginę procedūrą.
 4. Pacientų sekimas ir gydymo stebėjimas: gydytojas endokrinologas stebi pacientų sveikatos būklę ir gydymo eigą.

Ar endokrinologas atlieka operacijas

Gydytojas endokrinologas gali atlikti chirurgines procedūras, susijusias su endokrinine sistema, bet dažniausiai jis tai daro kartu su chirurgu. Endokrinologas yra medicinos specialistas, turintis išsamų supratimą apie endokrininę sistemą ir jos ligas, todėl jis gali padėti chirurgui nustatyti gydymo planą ir stebėti paciento sveikatos būklę po operacijos. Pavyzdžiai chirurginių procedūrų, kurias gali atlikti gydytojas endokrinologas, apima skydliaukės operacijas, antinksčių operacijas ir t.t.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad gydytojas endokrinologas dažniausiai nėra pagrindinis atsakingas asmuo už operacijas, o jis paprastai dirba kartu su chirurgu, kuris atlieka pagrindinę dalį chirurginės procedūros.

Kur gali dirbti endokrinologas

Gydytojas endokrinologas gali dirbti sveikatos priežiūros centre, ligoninėje ar privačiame kabinete. Jis gali dirbti su pacientais visų amžiaus grupių ir gali būti įtrauktas į pacientų gydymo komandą kartu su kitų sričių gydytojais ir sveikatos priežiūros darbuotojais.

Svarbu kreiptis į gydytoją endokrinologą, jei turite simptomų, susijusių su endokrinine sistema, arba jei jau esate gydomi dėl endokrininės sistemos ligos ar sutrikimo. Gydytojas endokrinologas gali padėti jums gauti reikiamą medicininę pagalbą ir gydymą, kad galėtumėte išlaikyti sveikatą ir gerą gyvenimo kokybę.

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 4 / 5. Balsų skaičius: 5

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Sveikatos Secialistų Profesijos
Taip Pat Skaitykite