Celiakijos požymiai

Vienas iš dažniausių imuninės sistemos sutrikimų su kuriuos tenka susidurti žmonėms yra medicinos terminais vadinama celiakija arba organizmo glitimo netoleravimas.

Glitimas – tai kviečiuose, rugiuose, ryžiuose, kitaip tariant dauguma grūdinių kultūrų randamas baltyminis elementas. Šį negalavimą kenčiantys žmonės turi iš esmės pakeisti savo mitybos įpročius bei atsisakyti didelio skaičiaus produktų.

Šiame straipsnyje mes aptarsime pagrindinius celiakijos požymius ir tai kaip reikėtų elgtis juos atpažinus.

celiakijos-pozymiai

Pagrindiniai celiakijos požymiai:

  • Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas. Sergantis žmogus patiria žarnyno problemas, todėl organizmo išmatų sistema būna sutrikusi.
  • Pūslelės ant odos. Odos paviršiuje atsiranda maži, ryškiai rausvos spalvos pūslelės ant odos, dažnai iššaukiančios kūno bei odos niežėjimą.
  • Pakitusios spalvos išmatos. Kadangi paciento išmatų sistema būna itin pakitusi, jos būna ryškios ir šviesios spalvos bei stipraus, nemalonaus kvapo.
  • Kaulų skausmai. Daugumai pacientų jaučiami stiprų kaulų negalavimai, maždaug tokio pobūdžio, kaip peršalus ar susirgus gripu.
  • Nuovargis. Dėl prastai įsisavinamų medžiagų, organizmas gali nuolatos jaustis nusilpęs bei turintis mažai energijos.
  • Apatija – tradiciškai liga paveikia ir ligonio nuotaiką. Fiziniai negalavimai šiuos aspektu pereina į psichinius. Žmogus gali jaustis nepatenkintas bei nusivylęs savo ligos sukeliamomis bėdomis.
  • Svorio kritimas – šiuo atveju taip pat aktualus žarnyno sistemos sutrikimas. Būtent dėl jos neveiklumo žmogus gali netekti itin daug svorio, kartais net pavojingai daug. Tinkami dietos sprendimai yra būtini norint vėl sutvarkyti paciento medžiagų apykaitą.

Ką daryti atpažinus simptomus?

Žinoma šie simptomai negali iš karto lemti to, kad jūs sergate celiakija. Tam, kad nustatyti, be jokios abejonės, reikia medikų pagalbos. Jeigu pastoviai jaučiatės be energijos, blogos nuotaikos, o jūsų svoris, kad ir kiek valgote, yra itin žemas, būtinai kreipkitės į specialistus kurie gali geriau nustatyti jūsų patiriamų negalavimų pobūdį.

Anaiptol, celiakija yra labai retas nustatymo atvejis tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Kaip teigia medicinos ekspertai, šios ligos simptomai yra pakankamai bendri, dažnai persipinantys su kitomis žarnyno ligomis.

Tradiciškai tyrimu metu, žmonėms yra nustatoma paprasčiausia netolerancija arba alergija gliutenui, neatsižvelgiant į tai, jog gali būti susiduriama su lėtinės ligos simptomais. Norint tinkamai nustatyti šią ligą ir įtarus jos buvimą, yra būtini papildomi testai, įskaitant kraujo, kuris galėtų padėti atlikti tikslesnę ekspertizę.

Apibendrinant

Savaime suprantama, jog celiakija yra rimtas, lėtinis sveikatos sutrikimas reikalaujantis tinkamos ir laiku atliktos ekspertizės. Nustačius ją, reikia keisti savo mitybos ir apskritai gyvenimo įpročius iš esmės.

Jokiais būdais neleiskite jos palaužti jus morališkai ir priimkite kitų žmonių pagalbą. Tik taip tokio pobūdžio negalavimas gali būti įveiktas, o jūsų gyvenimas – neprarasti spalvų.

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 2.8 / 5. Balsų skaičius: 4

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!