Kas yra stomatitas?

kas yra stomatitas Stomatitas – tai burnos ertmėje esančiųjų minkštųjų audinių uždegimas.

Tarp pagrindinių šios ligos priežasčių yra įvardijamos bakterijos, virusai, alerginės reakcijos ar kitų ligų pasekmės.

Būtent nusilpus organizmui dėl jau esamo susirgimo mes patiriame didžiausią riziką susirgti stomatitu.

Kaip labiausiai šios ligos paveikiamas vietas, ekspertai įvardija mūsų dantenas, gomurį, liežuvį lūpų ir skruostų gleivines, taigi iš esmės uždegimas gali pasireikšti bet kurioje iš šių vietų.

Šiame straipsnyje mes aptarsime visus pagrindinius dalykus apie stomatitą, pradedant simptomais, jos priežastimis ir užbaigiant ligos profilaktika.

Kokie yra stomatito simptomai?

Kaip minėjome, stomatitas yra tam tikros srities burnos ertmėje uždegimas. Tai reiškia, jog ligos simptomai gali pasireikšti bet kurioje labiausiai paveiktoje ligos vietoje.

Galima būtų įvardinti šiuos simptomus kaip pagrindinius:

  • Burnos gleivinės patinimai, pūslės, paraudimai, skausmai
  • Dantenų apnašos ir skausmai
  • Lūpų pūslelinė
  • Skausmas ryjant ir kramtant
  • Padidėjusios limfmazgės
  • Galvos skausmai
  • Karščiavimas

Stomatito priežastys

Priežastys dėl kurio atsiranda stomatitas yra pakankamai įvairios, kadangi ši liga gali būti skirtingos kilmės. Verta pabrėžti, jog stomatitas gali būti virusinės, bakterinės ar grybelinės kilmės.

Paprastai medicinos ekspertai sutinka, jog žmogus daugiausiai rizikuoja susirgti šia liga kuomet jo organizmas yra nusilpęs persirgus tam tikra liga: plaučių infekcijos, gripas, imuniteto deficitas, grybelis ar dar kokia infekcinė liga. Kitos dažnos susirgimo priežastys gali būti įvairūs burnos ertmės dirgikliai: prasta burnos higiena ar dirginimai atsiradę dėl dantų protezų.

Kitaip tariant, ši liga yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms.

Pagrindinis būdas kaip žmogus suserga šia liga yra tiesioginis kontaktas: per odą, seiles ir t.t.

Kaip atpažinti šią ligą?

Simptomai kuriais pasireiškia stomatitas mūsų organizme labai priklauso nuo pačio organizmo būklės, stomatito formos ir jo atsiradimo priežasties.

Kaip jau minėjome, ši liga labiausiai pasireiškia skirtingų burnos ertmės sričių poveikiu. Tai gali būti paraudimai skruostuose, ryklėje, ant liežuvio ir dantenose, šių sričių paburkimas ir erozija bei atsiradusios opos ir pūslės. Visų šių pasireiškimų pasekoje seka skausmas, karščiavimas ir didelis seilėjimasis.

Vienas svarbiausių dalykų yra tiksliai nustatyti kokio tipo stomatitas pas žmogų yra. Natūralu, jog tai tiksliai galės padaryti gydytojas, kuris atitinkamai parinks ir tinkamiausią gydymo rušį.

Kokie būna pagrindiniai stomatito tipai?

Kaip sakėme, stomatito poveikis žmogaus organizmui ir pasireiškiantys simptomai svarbia dalimi priklausys nuo tai kokio tipo stomatitu žmogus susirgo. Žemiau aptariame 3 pagrindinius stomatito tipus.

Bakterinis stomatitas

Šios formos stomatitas yra rečiausias, paprastai kylantis dėl nusilpusio žmogaus imuniteto, virusų bei medikamentų sukelto poveikio.

Sergant šia liga, įprastas dalykas yra iki 39°C pakilusi temperatūra, padidėję limfmazgiai (sukeliantys skausmą), burnos gleivinėje (lūpose, ant liežuvio, skruostų ar dantenų) atsiradę nedideli pūliniai.

Kuomet liga progresuoja, palaipsniui šie simptomai gali keliauti nuo vienos ertmės srities prie kitos, o jeigu bus neapsiemama jos gydyti, įprasta formuotis žymiai didesniems pūliniams kurie sukels dar didesnius skausmus.

Virusinis stomatitas

Virusinis stomatitas paprastai yra sukeliamas vadinamųjų herpes virusų. Dažniausiai ši liga paveikia vaikus, kur net 80 procentų stomatito atvejų yra sukeliami būtent viruso.

Didžiausia susirgimo rizika čia kyla susirgus infekcinėmis ligomis tokiomis kaip gripas ar plaučių uždegimas. Verta pabrėžti, jog šia liga taip pat yra užsikrečiama per tiesioginį kontaktą per odą ar seiles.

Dar viena ypatybė išskirianti virusinį stomatitą, nuo kitų jos formų yra tai, jog žmonės paprastai šia liga suserga labai greitai, vos per keletą dienų. Pasak medicinos ekspertų inkubacinis šio ligos periodas trunka apie 1-3 dienas, o pati jos trukmė 7-10 dienų.

Čia vėlgi, pagrindiniai požymiai bus smulkios pūslelės susidarančios ant skruostų, liežuvių ar lūpų, kurios suplyšusios suformuoja skausmingas opas.

Apart pūlinių burnos ertmėje, čia taip pat žymūs yra ir odos bei akių pažeidimai. Kitas dalykas, tai raudonuojančios dantenos, kurios paburksta ir pradeda kraujuoti vos prisilietus.

Paprastai žmogus pradeda labai seilėtis, jam dažnai pakyla temperatūra bent jau 39 °C ir daugiau. Dėl didžiulių skausmų neretai tampa sunku net išsivalyti dantis.

Grybelinis stomatitas

Galiausia verta paminėti ir paskutinį stomatito tipą, vadinamąjį kandidozinį stomatitą. Paprastai jį sukelia smulkūs kenkėjiški mikroorganizmai vadinami grybeliu.

Tiesa, dauguma tokios kilmės mikroorganizmų yra nekenkėjiški ir juos galima rasti kiekvieno iš mūsų organize – burnoje, odoje, kvėpavimo takuose ir t.t.

Didžiausią riziką susirgti grybeliniu stomatitu žmogus turi tuo metu kuomet nusilpsta mūsų imunitetas dėl ligos, jį kankina virškinamojo trakto, endokrininės ar medžiagų apykaitos sutrikimai, taip pat ilgas gydymas antibiotikais. Būtent tada šių grybeliu veikla suaktyvėja ir jie tampa nuodingi.

Prasidėjus šiais ligai mūsų organizmui pradeda trūkti A, B ir C grupės vitaminų ir geležies, kas dažnai būna vienas iš šios ligos gydymo pagrindų.

Kaip gydomas stomatitas?

Paprastai šios ligos gydymui yra taikomas kompleksinio pobūdžio gydymas. Vienas iš svarbiausių dalykų čia turėtų būti asmeninės mitybos pagerinimas. Vartojami maisto produktai turėtų būti visaverčiai, turintys daug vitaminų, baltymų ir kitų mikroelementų.

Ypač rekomenduojama rinktis minkštus, neaštrius maisto produktus kas nekeltų dirginimų burnos ertmėje.
Kitas svarbus dalykas – nuolatos skalauti burnos ertmę specialiais dezinfekuojančiais tirpalais.

Suaugusiems paprastai galimas ir burnos skalavimas augalų ekstraktais ir nuovirais: jonažolėmis, ąžuolo žieve, ajerų šaknimis ir pan. Pastaruose augaluose yra nemažai naudingųjų medžiagų kurios padeda ne tik išvalyti burnos gleivinės ertmę, tačiau kartu ją stiprinti ir padėti gydyti žaizdoms.

Tiesa, be medikamentų čia ko gero vis tiek nebus apsieita. Pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku, koks tirpalas ar skalavimo skystys bus geriausias gydant stomatitą.

Ligos profilaktika

Nori apsisaugoti nuo šios ligos svarbiausia yra laikytis tinkamos asmeninės higienos ir stiprinti savo organizmą. Čia būtina tinkamai valytis dantis, skalauti burną kaskart pavalgius, taip pat reikia nedelsiant kreiptis į odontologą jei jūsų dantys turi problemų.

Kalbant apie organizmo stiprinimą, reikia ne tik gerinti savo bendrąją mitybą, tačiau stengtis vartoti daugiau vitaminų taip pat kitų naudingųjų mikroelementų. Jeigu jums reikia patarimo, būtinai kreipkitės į specialistus konsultacijai, na o pastebėjus kažkurį iš simptomų reikėtų nedelsiant pradėti gydyti.

Pabaigai

Šiame straipsnyje aptarėme stomatitą ir pagrindinias šios ligos ypatybes. Jei pastebėjote kažkurį iš simptomų pas save ar pas savo vaiką, nedelsiant kreipkitės į gydytojus gydymui pradėti. Priešingu atveju teks kentėti nemalonius skausmus ir organizmas dar labiau nusilps.

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 4.6 / 5. Balsų skaičius: 14

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Sveikata
Taip Pat Skaitykite