Kokia yra normali cukraus kiekio norma kraujyje?

cukraus kiekis organizme

Perskaitę straipsnį sužinosite kaip palaikyti sveiką gliukozės normą kraujyje ir kitus bendrus dalykus susijusius su tuo.

Kraujo tyrimų laboratorijos →

Cukraus norma kraujyje gali skirtis priklausomai nuo to, kada jis buvo matuojamas ir kokio tipo cukraus yra vertinama. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas, norma yra:

 1. Nevalgiusio cukraus kiekis kraujyje (tuščiame skrandyje): Normalus cukraus kiekis gali svyruoti nuo 70 mg/dL (miligramų decilitre) iki 100 mg/dL.
 2. Po valgio (po maisto suvartojimo) cukraus kiekis kraujyje: Po valgio cukraus kiekis paprastai didėja, ir normalus kiekis gali siekti iki 140 mg/dL po dviejų valandų po valgio.
 3. Hemoglobino A1c (HbA1c) koncentracija: HbA1c yra cukraus kiekio kraujyje rodiklis per pastarąsias 2-3 mėnesius. Normalus HbA1c lygis paprastai yra mažesnis nei 5,7%.

Tai yra tik orientaciniai skaičiai ir norma gali skirtis priklausomai nuo individualių sveikatos poreikių ir medicininių rodiklių. Rekomenduojame konsultuotis su gydytoju, kad gautumėte tikslesnį vertinimą ir rekomendacijas, atsižvelgiant į jūsų sveikatos būklę. Gydytojas gali nustatyti tinkamą cukraus kontrolės planą, jei pastebimi nuokrypiai nuo normos.

Palyginamoji cukraus normų lentelė

Milimoliai per litrą (mmol/l) Miligramai per decilitrą (mg/dL) Diagnostika*
Mažiau nei 3,9 Mažiau nei 70 Hipoglikemija (žemas cukraus kiekis)
3,9 – 5,5 70 – 99 Normalus
5,6 – 6,9 100 – 125 Prielaida (priklauso nuo kitų faktorių)
7,0 – 7,9 126 – 140 Didelė prielaida (priklauso nuo kitų faktorių)
8,0 ir aukščiau 141 ir aukščiau Hiperglikemija (aukštas cukraus kiekis)

Lentelėje yra pateikia orientacines cukraus kiekio normas ir vertinimus, tačiau konkrečios vertės gali skirtis priklausomai nuo medicininio konteksto ir laboratorijos normų.

*Svarbu atsiminti, kad visada geriausia konsultuotis su gydytoju dėl individualaus cukraus kontrolės plano ir vertinimo.

Kaip atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti?

Pasak medicinos specialistų, kraujo tyrimas šiems duomenims nustatyti gali būti atliekamas dviem pagrindiniais būdais – tai kapiliariniu kraujo tyrimu kai mėginys yra imamas iš piršto bei veninis, kai kraujas yra imamas iš venos.

Idealiausios sąlygos jam atlikti yra maždaug 9-12 valanda, kuomet žmogus dar nieko nėra valgęs.

Koks yra normalus gliukozės kiekis kraujyje?

Sveiko žmogaus cukraus norma kraujyje yra nuo 3,3 iki 5,5 mmol/l. Verta pabrėžti ir tai, jog cukraus kiekis veniniame kraujyje būna iki 10 procentų didesnis, nei kapiliariniame, taigi iš to gali atsirasti ir skirtumai duomenyse.

Taip pat žinoti verta, jog:

 • Jeigu nustatomas 5,6 – 6,9 mmol/l gliukozės kiekis – laikoma, jog žmogui yra prediabetas.
 • Jeigu gliukozės kiekis yra 8 mmol ir daugiau, laikoma, jog žmogui yra diabetas.

Kokie dar kraujo tyrimai gali padėti nustatyti mūsų sveikatos būklę?

Paprastai įtarus prediabetą ar diabetą, gali būti atliekami ir tolesni tyrimai kraujo plazmai ištirti, taip pat proteinograma, eritrocitų nusėdimo greičio tyrimas, C-reaktyvaus baltymo tyrimas ir panašiai.

Atliekant išsamius kraujo tyrimus medicinos įstaigoje, galima nustatyti kokioje sveikatos situacijoje esame. Na, o kuo anksčiau sužinosime rezultatus, tuo greičiau galėsime keisti savo gyvenimo būdą.

Koks skirtumas tarp cukraus ir gliukozės?

Kad sužinoti skirtumą tarp cukraus ir gliukozės, visų pirma reikėtų pasigilinti į tai kas yra angliavandeniai ir jų struktūrą.

Pagal savo sudėtį, angliavandeniai yra skirstomi į šias grupes:

 1. Monosacharidai – cukrūs sudaryti iš vieno elemento. Labai lengva atsiminti kam priklauso gliukozė, kadangi visi monosacharidiniai angliavandeniai užsibaigia -ozė galūne. Taigi čia įeis, fruktozė, gliukozė, ribozė ir kt.
 2. Disacharidai – čia galima priskirti paprastą cukrų. Disacharidai yra sudaryti iš dviejų susijungusių monosacharidų. Cukraus atveju yra tai yra junginys tarp gliukozės ir fruktozės.
 3. Polisacharidai – tai sudėtingos sudėties angliavandeniai, kurių struktūrą sudaro monosacharidai susijungę kompleksiškomis jungtimis.

Kaip organizmas pasisavina reikalingus angliavandenius?

Kaip žinia, mūsų organizmas turi gebėjimą pasisavinti tik paprastuosius monosacharidus, tai jeigu suvartojame produktų turinčių disacharidų ir polisacharidų, jis lėtai skaidosi šiuos baltymus iki monosacharidų lygmens.

Gamtoje yra ypač išplitę 4 rūšių kompleksiniai polisacharidai kuriuos organizmas skaido ilgiausiai:

 • Celiuliozė
 • Glikogenas
 • Krakmolas
 • Chitinas

Nuo šios prigimties produktų mūsų organizmo cukraus lygis nekils, todėl jie yra laikomi kaip sveiki vartoti.

Kaip polisacharidai padeda metant svorį?

Taigi, žinome, jog polisacharidai yra laikomi kaip kompleksiniai angliavandeniai ir yra sveiki vartoti. Šioje sekcijoje verta plačiau aptarti jų naudą, viena iš jų kuri pasireiškia tiems kas meta svorį.

Taip yra todėl, nes polisacharidai organizmo yra virškinami kur kas lėčiau nei paprastesnės struktūros angliavandeniai. Tokiu būdu organizmas ilgiau jau sotumą ir turės nuolatinį energijos šaltinį.

Daug polisacharidų turintys produktai yra dar kitaip vadinami žemo glikeminio indekso produktai, dėl savo ypatybės lėtai pavirsti į cukrų mūsų kraujotakoje.

Kaip tokių produktų pavyzdžiai galėtų būti laikomi grūdai, daržovės ir vaisiai savyje turintys vitaminų ir mikroelementų.

Ar įmanoma nustatyti kokiai angliavandenių grupei priklauso mūsų valgomas produktas?

Tikrai taip, pagal skonį. Monosacharidai ir disacharidai (greito virškinimo angliavandeniai) bus saldūs, kaip ir daug jų turintys produktai. Jeigu kaip pavyzdys jūsų tikslas ir yra numesti svorio, todėl natūralu, jog tokių produktų reikia vengti.

Organizmas tokius angliavandenius išskaidys greičiau ir taip pasisavins gliukozės forma, tačiau to pasekoje mums greičiau atsiras ir alkio jausmas kas vers mus ieškoti ką suvalgyti daugiau.

Kas būna jei organizmas turi per daug gliukozės?

Gliukozės perteklius organizme virsta riebalais (besikaupiančiais ant pilvo) ir glikogenu. Pastarasis elementas kaupiasi mūsų kepenyse ir raumenyse, o riebalinis sluoksnis taip pat raumenyse, bet didžiąja dalimi pilvo srityje.

Kas atsitinka, jeigu organizmui kaip tik trūksta gliukozės?

Kaip jau minėjome, dalį gliukozės atsargų žmogaus organizmas paverčia glikogenu. Kuomet jame yra trūkumas, natūralu, jog jis šias glikogeno atsargas naudoja kaip šaltinį skaidydamas tą glikogeną.

Taip yra užtikrinamas tinkamas energijos balansas ir gliukozės kraujyje kiekis. Pravartu žinoti, jog šį elementą kaupiame ne tik mes, tačiau ir kiti gyvūnai, taip apsaugodami savo organizmą nuo galimo pavojaus.

Rekomenduojamos kraujo tyrimų laboratorijos →

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme gliukozės ir cukraus normą bei kitus svarbius dalykus ką reikia žinoti apie šiuos angliavandenius. Nors retkarčiais leidžiame sau pasmaližiauti, viskam turi būti ribos, na o turtingų angliavandenių šaltiniai mums bus žymiai naudingesni kaip energijos šaltinis.

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 4.4 / 5. Balsų skaičius: 62

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Sveikata
Taip Pat Skaitykite