Vitaminas D: kiek reikia būti saulėje, kad jo pakaktų?

vitaminas dVitaminas D paprastai prisimenamas, kai atsiranda bėdų dėl kaulų tvirtumo. Tačiau, pasak gydytojų, jis sugeba ne tik sustiprinti mūsų kaulus, bet ir veikti daugybę biologinių funkcijų mūsų organizme. Kaip jo gauti?

Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja Aurelija Krasauskienė teigia, kad beveik 80 proc. pasaulio gyventojų šio vitamino turi per mažai.

Kaip juo pasipildyti?

Pagrindinis šaltinis – saulė. Tik 10 proc. šio vitamino mes gauname su maistu. Anot gydytojos, užtenka 20 minučių saulės, kad jaunam žmogui šio vitamino pakaktų ilgam laikui.

Vyresnių žmonių organizmas negali jo tiek pasigaminti, tad rekomenduojami papildai. „Papildai rekomenduojami ne tik kaulinei sistemai stiprinti, ne tik osteoporozei gydyti, tačiau ir raumenų stiprumui, masei ir atsparumui , – sako A. Krasauskienė, pridurdama, kad svarbiausias patarimas perkantiems šį vitaminą – neperdozuoti.

Kas yra Vitaminas D

Vitaminas D yra organinis junginys, kuris reikalingas žmogaus organizmui. Jis sintetinamas odos ląstelėse, kai organizmas patenka į tiesioginius saulės spindulius. Vitaminas D taip pat gali būti gaunamas su maistu arba vaistais.

Vitaminas D yra svarbus daugeliam organizmo funkcijų, pavyzdžiui:

  • palaiko skeleto ir dantų sveikatą;
  • padidina absorbciją ir panaudojimą kalcio ir fosforo, kurie reikalingi skeleto ir dantų stiprinimui;
  • padeda išlaikyti normalią kraujo spaudimą;
  • padeda kovoti su infekcijomis;
  • padeda išlaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje;
  • padeda išlaikyti normalų imunitetą.

Vitaminas D yra svarbus viso organizmo sveikatai, ypač skeleto ir dantų sveikatai. Sergant nepakankamu vitaminu D kiekiu, gali atsirasti sunkumų su skeleto ir dantų augimu, padidėti kaulų trapumas ir atsirasti kaulų lūžių rizika. Vitaminas D taip pat gali turėti įtakos kraujo spaudimui, gliukozės kiekiui kraujyje ir imunitetui. Todėl svarbu, kad organizme būtų pakankamas vitaminas D kiekis.

Vitaminas D ir sukeliamos ligos

Vitamino D trūkumas gali sukelti įvairias ligas ir sveikatos problemas, pavyzdžiui:

  • Rachitas yra liga, kurią sukelia nepakankamas kalcio ir fosforo kiekis organizme. Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikystėje ir gali sukelti lėtą skeleto augimą, trapius kaulus, kaulų lūžius ir kitas sveikatos problemas. Rachitas dažniausiai atsiranda dėl ilgalaikio vitamino D trūkumo.
  • Osteomalacija yra liga, kurią sukelia nepakankamas kalcio ir fosforo kiekis organizme suaugusiesiems. Ši liga gali sukelti trapius kaulus, skausmingus raumenų susitraukimus ir kitas sveikatos problemas.
  • Hipertenzija (padidėjęs kraujo spaudimas) gali būti susijusi su vitamino D trūkumu. Tyrimai rodo, kad žmonės, turintys mažesnį vitamino D kiekį, dažniau turi padidėjusį kraujo spaudimą.
  • Imuniteto problemos gali būti susijusios su vitamino D trūkumu. Vitaminas D padeda palaikyti normalų imunitetą ir kovoti su infekcijomis. Jeigu organizme trūksta vitamino D, gali padidėti infekcijų rizika.
  • Gliukozės kiekio kraujyje kontrolės problemos gali būti susijusios su vitamino D trūkumu.

Maisto produktai su vitaminu D

Yra keletas maisto produktų, kuriuose yra daug vitamino D:

  1. Riebūs žuvų taukai, pavyzdžiui, skumbrės, makrelės, šamai ir tunai, yra geras vitamino D šaltinis. Viena šaukštą šių žuvų taukų gali suteikti apie 90% rekomenduojamos paros normos vitamino D.
  2. Kiaušinių tryniai taip pat yra geras vitamino D šaltinis. Vienas kiaušinis trynys gali suteikti apie 10% rekomenduojamos paros normos vitamino D.
  3. Pieno produktai, pavyzdžiui, pienas, sūris ir varškė, taip pat yra geras vitamino D šaltinis. Pavyzdžiui, vienas stiklinis pieno gali suteikti apie 10% rekomenduojamos paros normos vitamino D.
  4. Avokadas taip pat yra geras vitamino D šaltinis. Vienas avokadas gali suteikti apie 5% rekomenduojamos paros normos vitamino D.
  5. Daugelis kai kurių maisto produktų, pavyzdžiui, kviečių dribsnių, krekerių ir kai kurių pieno pakaitalų, yra maitinami vitamino D, todėl šie produktai taip pat gali būti geras vitamino D šaltinis.

Atkreipkite dėmesį, kad šie maisto produktai gali suteikti tik dalį rekomenduojamos paros normos vitamino D.

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 4.1 / 5. Balsų skaičius: 8

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Naujienos
Taip Pat Skaitykite