Ko dar nežinojote apie naujagimio kamienines ląsteles?

placenta

Naujagimio kamieninių ląstelių išsaugojimas yra būdas apsaugoti kūdikio sveikatą ir gyvybę ateityje. Gimimo metu surenkamo virkštelės kraujo dėka padidėja vaiko gydymo galimybės ateityje, jei vaikas susirgtų sunkia liga. Naujagimio kamieninių ląstelių surinkimo procedūra yra visiškai neskausminga, neinvazinė ir saugi tiek naujagimiui, tiek mamai. Šiandien žinoma, kad virkštelės kraujas gali būti naudojamas gydant net 80 sunkių ligų. Tokia terapija gali suteikti realią naudą ir išsaugoti gyvybes.

Kodėl virkštelės kraujas yra vertingas?

Virkštelės kraujyje yra daugiausiai kamieninių ląstelių iš visų audinių. Kamieninės ląstelės gali transformuotis į įvairius audinius, daugiausia hematopoetinę sistemą, tačiau iš tikrųjų jos gali tapti įvairiomis kitomis ląstelėmis. Dėl šių savybių jos yra naudojamos medicinoje pažeistoms ląstelėms atstatyti.

Seniai žinoma kaulų čiulpų transplantacija yra ne kas kita, kaip kamieninių ląstelių, kurios transformuojasi į raudonųjų kraujo kūnelių sistemą, panaudojimas. Po gydymo, pvz., leukemijos, galime tokiu būdu atkurti žmogaus kraujodaros sistemą.

Svarbu, kad kamieninės ląstelės gali regeneruoti kai kuriuos organus, pvz., centrinėje nervų sistemoje. Kamieninių ląstelių galimybės yra itin plačios ir jei turime ką nors, kas gali transformuotis į skirtingus audinius, tai yra neįkainojama. Daugiau apie naujagimio kamienines ląsteles ir jų nepakartojamas savybes informacijos galite rasti čia: https://www.placenta.lt/kamienines-lasteles/virksteles-ir-placentos-kamieniniu-lasteliu-unikalumas/ .

Kas yra kamieninių ląstelių terapija?

Pirminė kamieninių ląstelių terapijos idėja buvo kaulų čiulpų transplantacija, kuri yra naudojama jau kelis dešimtmečius. Tačiau iš virkštelės kraujo gaunamas didesnis kamieninių ląstelių kiekis ir jos yra kur kas vertingesnės. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės gali būti persodintos, kad būtų atkurta kraujodaros ir imuninė sistema.

Tuo pačiu metu jos yra veiksmingesnės nei kamieninės ląstelės, gautos iš suaugusių donorų. Jos gali būti naudojamos tiek autologinėms transplantacijoms, kai donoras yra surinktų ląstelių recipientas, tiek alogeninėms, kai recipientas gauna ląsteles iš kito žmogaus, pvz., šeimos nario.

Kokioms ligoms gydyti taikoma kamieninių ląstelių terapija?

Ši terapija taikoma daugiau nei 80 ligų. Pradedant nuo vėžio, imunologinių ligų, iki ligų, susijusių su fermentų disfunkcija ar funkcionalumo stoka. Kokios konkrečiai tai ligos, galit sužinoti čia: https://www.placenta.lt/.

Tyrimai netgi įrodė, kad tokių ląstelių terapija gali būti naudojama, pavyzdžiui, vaikų autizmui gydyti. Mokslininkus, tiriančius šią medicinos kryptį, ypač domina centrinė nervų sistema, nes manoma, kad ląstelių transplantacija gali būti taikoma, pavyzdžiui, sergant cerebriniu paralyžiumi. Reikia paminėti, kad ligų, kurioms taikomas kamieninių ląstelių gydymas, spektras sparčiai plečiasi.

Kone kasmet medicina mato vis daugiau galimybių, net jei kol kas jos yra hipotetinės. Nežinome, kas bus po 10 ar 15 metų, kai mokslas nuolat tobulėja.

Ar naujagimio virkštelės kraują galima panaudoti broliui ir seseriai?

Žinoma. Tai yra vienas iš tokių kamieninių ląstelių didžiausių privalumų. Taip pat reikia pabrėžti, kad broliai ir seserys nebūtinai turi turėti identiškas kraujo grupes. Vis dar mokslininkai tiria, kodėl 100% atitiktis broliams ir seserims nėra būtina, tačiau tai yra neabejotinas privalumas -itin naudinga daugiavaikėms šeimoms.

Kai medicina nuolat tobulėja ir mokslininkai kasdien ties tuo dirba, darosi vis ramiau laukti vaikų, juos auginti ir džiaugtis gyvenimu.

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Balsų skaičius: 1

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Sveikata
Taip Pat Skaitykite