Sportinio masažo terapija yra sveikatos priežiūros sritis, kuri susijusi su traumų prevencija, įvairių amžiaus grupių pacientų gydymu ir reabilitacija. Sportinis masažas yra naudingas tuo, kad padeda greičiau grįžti į normalų gyvenimą ir užsiimti įprasta darbine ir fizine veikla, nepaisant to, koks bebūtų žmogaus amžius, fizinio aktyvumo lygis ar propaguojama sporto šaka.
Sportinis masažas mūsų kūnui turi trejopą naudą. Visų pirma – tai fiziologinė nauda, kuri yra susijusi su organizmo vidaus sistemomis, kaip antai širdies ritmas ir kraujospūdis. Antra – sportinio masažo terapija turi ir labai didelį psichologinį poveikį. Ir trečia – fizinis žmogaus kūno atsakas, kuris pasireiškia įvairiais būdais, tarp kurių yra ir skausmo malšinimas, raumenų, sausgyslių bei raiščių stiprinimas ir kt.
Svarbūs sportinio masažo privalumai
Mažina raumenų skausmus. Ilgalaikis raumenų skausmas yra ypatingai nemalonus ir kelia didelį diskomfortą. Dėl jo būna sunkiau normaliai judėti praėjus dienai ar dviem po treniruotės. Sportinio masažo metu iš raumenų veiksmingai pašalinami toksinai, atpalaiduojamas raumeninis audinys, kuris padeda greičiau atsistatyti ir reikšmingai sumažina juntamą raumenų skausmą.
Stimuliuoja kraujotaką. Atpalaiduojant raumenis, pagerėja kraujo cirkuliacija, todėl raumenys veiksmingiau aprūpinami didesniu kiekiu maistinių medžiagų. Be to, tokiu būdu organizmas geba iš raumenų efektyviau pašalinti kenksmingų medžiagų sankaupas. Visa tai pagerina ir bendrą raumenų būklę.
Padeda atsipalaiduoti. Sportinis masažas padeda suaktyvinti parasimpatinę sistemą, kuri yra atsakinga už mūsų organizmo vidaus sistemų funkcijas. Nereikia nė sakyti, kad atsipalaidavimas yra susijęs ir su įvairiais kitais svarbiais privalumais.
Mažina stresą. Stresas, kurį mes patiriame, veikia visą mūsų organizmą ir jo funkcijas. Masažo terapija gali padėti sumažinti streso hormonų gamybą organizme. Tai yra ypatingai svarbu, siekiant sumažinti nepageidaujamų traumų ir ligų riziką.
Sutrumpina atsistatymo po traumų laiką. Masažas padeda tinkamai gyti sužeistiems raumenims, sausgyslėms ir raiščiams. Jis teigiamai veikia augančius naujus audinius, užtikrindamas kokybišką regeneraciją, ir sumažina randinį audinį. Taigi, padėdamas greičiau atsistatyti, masažas sutrumpina ir nedarbingumo laiką.
Mažina aukštą kraujospūdį. Jei patiriame mažiau streso ir įtampos, mūsų kraujotakos sistema, kaip ir kitos organizmo sistemos, funkcionuoja daug geriau, todėl sportinio masažo pagalba galima sumažinti ir kraujospūdį.
Gerina bendrą savijautą. Masažo metu išsiskiria labai svarbios cheminės medžiagos, vadinamos endorfinais. Jie padeda mums pasijusti daug geriau ir reikšmingai sumažina skausmą.
Aktyvina limfinę sistemą. Ši sistema, kuri veikia visame mūsų kūne, yra labai svarbi. Limfinė sistema surenka skysčių perteklių, grąžindama jį į kraują ir kovodama su visomis pakeliui pasitaikiusiomis bakterijomis, virusais ir kitomis kenksmingomis medžiagomis, tokiu būdu valydama mūsų organizmą.
Skatina darbingumą. Aktyviai sportuojantiems žmonėms masažas padeda padidinti darbingumą. Jei raumenys yra tinkamai prižiūrimi, galima greičiau bėgioti, ilgiau vaikščioti, toliau nuplaukti, pakelti sunkesnius daiktus ir kt. Taigi, nepriklausomai nuo to, kokia veikla ar sportu užsiimama, sportinis masažas gali būti labai naudingas.
Didina mobilumą. Masažo terapija veiksmingai skatina sąnarių judesius, nes pailgina ir ištempia raumenis. Be to, masažas padidina ir sąnarių viduje esančio sinovinio skysčio kiekį. Todėl judesiai atliekami lengviau ir sumažinamas skausmas, kuris priešingu atveju gali atsirasti judant.
Taigi, sportinis masažas padeda išlaikyti mūsų raumenis darbingoje būsenoje, numalšina įvairius skausmus ir sumažina kūnui tenkantį stresą. Todėl kiekvienam sportuojančiam žmogui sportinis masažas gali būti nepamainomas pagalbininkas, padedantis palaikyti gerą sportinę būklę.