Kas yra skydliaukės sutrikimai


Skydliaukė yra organas, esantis gerklės srityje, ir ji yra atsakinga už hormonų gamybą, kurie yra svarbūs žmogaus organizmo veiklai. Skydliaukės sutrikimai yra ligos, kurios gali pažeisti skydliaukės veiklą ir sukelti hormonų trūkumą ar perteklius.

Vienas iš dažniausių skydliaukės sutrikimų yra hipotirozė, kurią sukelia skydliaukės hormonų trūkumas.

Hipotirozės simptomai gali apimti nuovargį, svorio padidėjimą, plaukų slinkimą, šaltkrėčius, odos sausumą ir mieguistumą. Hipotirozė gali būti gydoma vaistais, tokiais kaip tiroksinas, kurie pakeičia trūkstamą skydliaukės hormoną.

Skydliaukės sutrikimo požymiai ir simptomai

Skydliaukės sutrikimų požymiai gali skirtis priklausomai nuo ligos tipo ir sunkumo. Bendri skydliaukės sutrikimų požymiai gali būti:

  • Nuovargis
  • Svorio padidėjimas ar sumažėjimas
  • Plaukų slinkimas
  • Šaltkrėčiai ar šilumos jausmas
  • Odos sausumas arba pernelyg didelis prakaitavimas
  • Padidėjęs arba sumažėjęs širdies ritmas
  • Padidėjusi arba sumažėjusi kūno temperatūra
  • Mieguistumas arba nemiga
  • Balso pasikeitimas
  • Gerklės skausmas ar kvėpavimo sunkumai
  • Skydliaukės navikas gerklės srityje

Jei turite kokių nors šių požymių, rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikta diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas. Svarbu laiku gauti medicininę pagalbą, nes skydliaukės sutrikimai gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies ar plaučių problemos.

Hipertirozė

Kitas skydliaukės sutrikimas yra hipertirozė, kurią sukelia skydliaukės hormonų perteklius. Hipertirozės simptomai gali apimti nuolatinį nuovargį, svorio sumažėjimą, plaukų slinkimą, šilumos jausmą, padidėjusį širdies ritmą ir padidėjusį prakaitavimą. Hipertirozė gali būti gydoma vaistais, tokiais kaip propiltiouracilis arba metimazolas, arba chirurginėmis procedūromis, tokiomis kaip skydliaukės rezekcija arba radioaktyvus jodas.

Goiteris

Taip pat yra skydliaukės sutrikimas, vadinamas goiteriu, kurį sukelia skydliaukės padidėjimą. Goiteris gali būti sukeltas hipotirozės, hipertirozės arba skydliaukės vėžio, ir jis gali būti tiek vienpusis, tiek dvipusis.

Goiterio simptomai gali apimti gerklės skausmą, kvėpavimo sunkumus, balso pasikeitimą, gerklės skausmą rijimo metu ir skydliaukės naviką, pastebimą gerklės srityje. Goiteris gali būti gydomas vaistais, tokiais kaip tiroksinas arba radioaktyvus jodas, arba chirurginėmis procedūromis, tokiomis kaip skydliaukės rezekcija arba radioaktyvus jodas. Rekomenduojama gauti medicininę pagalbą, nes goiteris gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies ar plaučių problemos.

Gydytojai endokrinologai

Skydliaukės sutrikimus dažniausiai gydo endokrinologas. Endokrinologas yra gydytojas, specializuojantis skydliaukės, hipofizės, antinksčių, kasos, reprodukcinės sistemos ir kitų endokrininių sistemų ligomis. Endokrinologas gali atlikti fizinį patikrinimą, atlikti tyrimus, tokius kaip kraujo tyrimai, ir paskirti vaistus ar chirurginę procedūrą, jei reikia.

Taip pat galite kreiptis į kitus gydytojus, tokius kaip gydytoją sveikatos priežiūros centre arba gydytoją specialistą, jei turite skydliaukės sutrikimų simptomų arba jei jau esate gydomi dėl skydliaukės sutrikimo. Svarbu kreiptis į gydytoją, kad gautumėte reikiamą medicininę pagalbą ir gydymą.

Kaip dažnai apsilankyti pas gydytoją

Kaip dažnai reikia apsilankyti pas gydytoją dėl skydliaukės, priklauso nuo jūsų individualių sveikatos poreikių ir gydytojo rekomendacijų. Jei esate sveika ir neturite skydliaukės sutrikimų, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją kartą per metus, kad atliktumėte sveikatos patikrinimą. Jei turite skydliaukės sutrikimų, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją dažniau, kad būtų stebima skydliaukės veikla ir paskirtas tinkamas gydymas.

Taip pat rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, jei turite skydliaukės sutrikimų simptomų, tokių kaip nuovargis, svorio padidėjimas ar sumažėjimas, plaukų slinkimas, šaltkrėčiai ar šilumos jausmas, odos sausumas arba pernelyg didelis prakaitavimas, padidėjęs arba sumažėjęs širdies ritmas, padidėjusi arba sumažėjusi kūno temperatūra, mieguistumas arba nemiga.

Mytybos apribojimas

Esant skydliaukės sutrikimams, rekomenduojama vengti arba riboti maisto produktus, kurie gali sukelti hormonų sutrikimų arba sudirginti skydliaukę. Kai kurie produktai, kuriuos galite vengti arba riboti, yra:

  • Rūkytas maistas ir aštraus skonio maistas, toks kaip aitriosios paprikos ar padažai su aštriu skoniu
  • Alkoholis
  • Kavos ir stiprios arbatos
  • Sojos produktai, tokie kaip tofu ar sojos pienas, nes jie gali slopinti skydliaukės hormonų gamybą
  • Sintetiniai konservantai ir dažikliai, esantys maisto produktuose
  • Didelės glikemijos indekso maisto produktai, tokie kaip balti miltai ar cukrus, nes jie gali padidinti cukraus kiekį kraujyje ir sukelti hormonų sutrikimus

Taip pat rekomenduojama vartoti daugiau maisto produktų, kurie yra naudingi skydliaukei, tokie kaip žalios daržovės, vaisiai, liesa mėsa ir jūros gėrybės. Svarbu konsultuotis su gydytoju arba mitybos specialistu, kad sužinotumėte, kokie maisto produktai yra tinkami jūsų individualiems sveikatos poreikiams.

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 3.6 / 5. Balsų skaičius: 5

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Ligos
Taip Pat Skaitykite