Vandens kokybė Lietuvoje

vandens kokybeVanduo – viena svarbiausių žmogaus gyvybės sudedamųjų dalių. Savo gyvenimą motinos įsčiose pradedame sudaryti iš  99proc. vandens, suagę jo turime apie 70proc, o senatvėje vandens žmogaus organizme lieka tik apie 50proc. Tai, kad be šio skysčio žmogus negali išgyventi parodo ir faktas, kad badaujantis organizmas be maisto gali išgyventi iki penkių savaičių, tuo tarpu, be vandens – 5 dienas. Eilinis vartotojas vandens, kaip ir maisto, kokybę skiria pagal skonį, kvapą ir/ar vaizdą, tačiau yra daug daugiau rodiklių, nurodančio mums gyvybiškai svarbaus skysčio kokybę.

Iš kur atsiranda vanduo čiaupe

Vandens kokybė yra labai svarbi, nes jis nuolat dalyvauja visuose organizmo veiklos etapuose. Panašiai kaip ir žmogaus kūnas, vanduo turi savybę pasisavinti viską, kas yra jame ir aplink jį – gali įsisavinti kone visus cheminius elementus, o ne visi jų yra pageidaujami ir net gali kelti pavojų sveikatai. Lietuvoje žmonėms tiekiamas vanduo yra gaunamas iš požeminių vandens šaltinių, kurie mūsų šalyje sudaro apie 3,2 mln kv/m3. Miestuose yra įkurtos vandenvietės, kurios ima vandenį iš požeminių šaltinių, jį pravalo, dezinfekuoja ir tuomet tiekia gyventojams. Vandens kokybei nustatyti ir pripažinti jį geriamuoju atliekami įvairūs vandens tyrimai, kuriuose nustatomi daugiau nei 50 skirtingų rodiklių (vandens rodiklis, vandens bendrasis kietis, žarnyno lazdelių kiekis, nitratų bei nitritų kiekis ir kt.) , nusakančių jo tinkamumą naudoti.  Tokiose vandenvietesė vanduo yra nuolat tikrinamas, mėginiai yra imami iš skirtingų vietų, pavyzdžiui: mokyklų, ligonių,privačių namų ir yra nustatoma jo kokybė. Lietuvos požeminiai vandenys vertinami labai gerai ir vanduo yra tinkamas visapusiškam vartojimui daugelyje šalies dalių.

Galite ištirti patys

Pastebimi vandens rodikliai yra nustatomi šiek tiek paprasčiau. Pirmasis jų, tai kvapas, kurį galime nustatyti pasinaudodami savo uosle ir jis yra vertinamas penkių balų sistema. Silpną kvapą gali nustatyti tik patyręs specialistas (jis yra vertinamas vienu balu), tačiau šiek tiek stipresnį jo kvapą gali užuosti ir vartotojas – tai jau siekia du balus vertinimo skalėje. Jei kvapas nemalonus ir lengvai užuodžiamas – tokio vandens gerti nebegalima – tai trijų balų „vertės“ kvapas. Antrasis, žmogaus jutimais vertinamas rodiklis – skonis, kuris taip pat turi penkių balų vertinimo skalę. Skonis, kuris įvertinamas trimis ar daugiau balų – vartoti netinkamas. Trečiasis vertinimo kriterijus nustatomas organoleptiniu būdu – vandens spalvotumas. Nors šis rodiklis yra suvokiamas ir matomas vartotojui, jį tinkamai gali įvertinti tik specialistas, nes spalvotumas vertinamas platinos-kobalto skale. Jei spalvotumas viršija 20-ies laipsnių ribą – gerti tokio vandens negalima. Vizualiai matomi rodikliai taip pat yra vandens skaidrumas ir vandens drumstumas, kurie yra nustatomi atliekant tyrimą, kurio metu per tam tikrą vandens sluoksnį yra matmas šriftas arba specialus juodas kryžius. Šie rodikliai priklauso nuo vandenyje pakibusių medžiagų kiekio. Drumstumo leidžiama norma geriamajame vandenyje negali viršyti 1,5 mg/l.

Filtrai nuo kalkių >>

Lietuva – vandens Kuveitas

Lietuva vandentvarkos specialistų yra vadinama vandens Kuveitu dėl savo gausių požeminių vandenų išteklių. O pati šalis yra viena iš nedaugelių šalių Europoje, kurios gyventojai geria tik požeminį vandenį. Tačiau, jei vis dar abejojate vandeniu, tekančiu jūsų namų čiaupu, galite rinktis buitinius vandens filtrus, kurie dar kartą tinkamai pravalo vandenį jūsų namuose ir iš jo pašalina visas nereikalingas medžiagas ir cheminius elementus.

 

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 4.5 / 5. Balsų skaičius: 2

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Naujienos
Taip Pat Skaitykite